EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Dialog z pracownikami? Związkowców nie wpuszczono do siedziby Amazona (video)

Dialog z pracownikami? Związkowców nie wpuszczono do siedziby Amazona (video)

22 września odbyła się demonstracja pod główną siedzibą firmy AMAZON Fulfillment Poland Sp. z o. o. w Warszawie. Uczestniczyła w niej delegacja pracowników Amazona z magazynów pod Poznaniem oraz Wrocławiem, członkowie Inicjatywy Pracowniczej z innych komisji zakładowych oraz osoby wspierające. Protestujący domagali się przywrócenia do pracy zwolnionego Macieja Gorajskiego oraz osób, które w ostatnich tygodniach związek bronił przed zwolnieniem. Protestowano przeciwko wypowiadaniu umów o pracę z powodu absencji usprawiedliwionej zwolnieniami lekarskimi czy z powodu nierealizowania norm. Domagano się, aby firma odniosła się do argumentów prawnych, które związek przywołuje broniąc pracowników.

Na miejscu był obecny Maciej Gorajski, który mówił o swoim zwolnieniu (zobacz wypowiedź na filmie), przemawiało też kilka osób z innych komisji, mówiąc jak ważne jest budowanie sojuszy i wzajemne wspieranie się. Rozwinęliśmy transparenty oraz flagi związkowe, skandowaliśmy hasła: "Wszystkich nas nie zwolnicie", "Dość zwolnień w Amazonie".

Przed protestem przedstawicielka związku zapytała w siedzibie firmy, czy możliwe jest złożenie korespondencji do Amazona, na co uzyskała pozytywną odpowiedź. Trzeba zaznaczyć, że pracownicy pracujący w magazynach w Sadach czy Bielanach Wrocławskich, podpisują umowy o pracę z firmą Amazon z siedzibą właśnie przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Jednak gdy protestujący chcieli złożyć petycję do zarządu, ochrona nie wpuściła ich do budynku, a jeden z ochroniarzy stwierdził, że „siedziba istnieje prawdopodobnie tylko na papierze”. Poza tym na miejsce protestu zostały wysłane dwa patrole policji, a funkcjonariusze wraz z ochroną blokowali wejście do rzekomej siedziby Amazona. Właśnie tak wygląda dialog zarządu Amazona z pracownikami!

ZOBACZ VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=RIRRIOU62fA


Rozdawano przechodniom następującą ulotkę:

Przeciwko zwolnieniom w Amazonie

Amazon z fanfarami ogłosił podwyżki, wprowadzenie stażowego i zatrudnienie 12 tys. osób. Zarazem w ostatnich tygodniach firma zwolniła doświadczonych pracowników, w tym działacza związkowego z Poznania. Planowane są kolejne wypowiedzenia. Związek organizuje protest przed główną siedzibą AMAZON Fulfillment Poland Sp. z o. o. przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.

W ostatnich tygodniach Amazon zwolnił kilkunastu pracowników z dłuższym stażem, którzy chorowali lub nie wyrabiali norm. Od początku 2016 r. firma wystosował do związku zapytanie o ok. 600 osób, w związku z zamiarem podjęcia wobec nich jakiś czynności – najczęściej wypowiedzenia umowy. Związek wziął w obronę ponad 70 z nich. Dużą część z nich firma zwolniła lub planuje zwolnić. Chodzi o zwolnienia za wypowiedzeniem, gdyż zwolnień dyscyplinarnych jest dużo więcej (ponad setka, o których został poinformowany związek). Amazon formalnie zwrócił się również do związku z zapytaniem o zgodę na zwolnienie pięciu związkowców oficjalnie reprezentujących OZZ Inicjatywa Pracownicza. Są wśród nich członkowie Komisji Socjalnej, Forum Pracowniczego oraz Komisji BHP.

OZZ Inicjatywa Pracownicza przez ostatnie tygodnie prowadził kampanię przeciwko trwającym zwolnieniom – rozdawał ulotki, redagował pisma w sprawie wyrzuconych osób i informował o tym media.

Pośród zwolnionych jest Maciej, członek związku od połowy 2015 r. Pracował w Amazonie od początku tj. od września 2014 r., głównie na dziale pakowania. Przez większość czasu działał na rzecz związku jako jego anonimowy członek. Amazon planował rozwiązać z nim umowę z powodu za mało wydajnej pracy tzn. nierealizowania wyśrubowanych norm. Zarzucał mu zbyt wolną pracę, nawet gdy osiągał 99% normy.

Związek zdecydował się stanąć w jego obronie. Nie chcąc stracić działacza, objął go specjalną ochroną, gwarantowaną przez ustawę o związkach zawodowych i nie wyraził zgody na jego zwolnienie. Od czasu gdy firma została o tym poinformowana, Maciej formalnie reprezentował Inicjatywę Pracowniczą, zapisywał ludzi do związku, odbierał od spółki korespondencję. Mimo to 31 sierpnia 2016 r. otrzymał wypowiedzenie. Zwolnienie Macieja wywołało poruszenie. Jego kolega napisał: „Dzięki za wszystkie wspaniałe chwile w ostatnich dwóch latach, które stały się naszym wspólnym udziałem. Za Twoje starania, autentyczny wysiłek i za wspólne budowanie historii tego miejsca. Dla firmy to tylko slogany, ale historia to przecież ludzie. Ci ludzie – są Tobie wdzięczni i dobrze Cię zapamiętają. Dzięki Maciej. Powodzenia w nowym miejscu”.

Zwolniono także inne osoby, m.in. dziewczynę po wypadku samochodowym, kolegę z Białorusi za niecałe 27% absencji chorobowej, doświadczonych pracowników na stałych umowach o pracę, którym system wykrył choćby najdrobniejsze błędy. Doświadczenie i staż nie mają w Amazonie znaczenia, liczą się jedynie dane w systemie. Aktualnie Amazon chwali się nową masową rekrutacją. Prawda jest taka, że firma zatrudnia przez agencje pracy na miesiąc lub dwa. Część z nowozatrudnionych nie pierwszy już raz pojawia się w Amazonie, wcześniej nie przedłużono im umów. Na przemian wyrzuca się ludzi i zatrudnia z powrotem, kiedy są potrzebni, obiecując im stałą umową o pracę w przyszłości.

Jak się jednak okazuje amazońska umowa o pracę również nie daje stabilności. Aneks do Regulaminu pracy opisujący przede wszystkim negatywny proces oceniania pracowników, według firmy jest wystarczający, by pozbywać się pracowników bez względu na ich własne zaangażowanie czy możliwości. W korporacji jesteś tylko słupkiem w tabeli z wynikami.

Amazon będzie twierdzić, że związek nadużył prawa do bronienia swoich członków i zbyt późno ujawnił Macieja jako związkowca. My stoimy na stanowisku, że ustawa o związkach zawodowych gwarantuje związkowi autonomię, co do decyzji, kto i kiedy ma związek reprezentować. Związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza zrzesza w Amazonie blisko 400 pracowników, liczebność ta pozwala więc na nadanie ochrony kilkunastu z nich.

Maciej złożył sprawę do sądu pracy. Będziemy go bronić i protestować, min. przed siedzibą główną Amazona Poland w Warszawie. Nie tylko dlatego, że w naszej opinii firma złamała prawo. Chodzi też o zwykły gest solidarności i niezgody na wyrzucanie z pracy wszystkich tych, którzy nie wpisują się w algorytmy korporacji.

Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy AMAZON Fulfillment Poland Sp. z o. o. tel. kontaktowy: 721-852-897 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. WWW.OZZIP.PL

Przeciwko zwolnieniom w Amazonie

OZZ IP

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.