Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

1 maja 2014 Wrocław - Czas na strajk generalny!

Od dwóch lat OZZ Inicajtywa Pracownicza wspiera demonstracje pierowszomajowe organizowane we Wrocławiu przez Koalicję 1 Maja we Wrocławiu. Także w tym roku zachęcamy wszystkich członków i członkinie związku do udziału w demonstracji - tegoroczna akcja z okazji Święta pracy odbędzie się pod hasłami: "czas na strajk generalny" oraz "Odbierzmy nasze prawa pracownicze". Poniżej publikujemy pełną treść zaproszenia.

Czas na Strajk Generalny!

Odbierzmy nasze prawa pracownicze!

W lutym 1886 roku trwał strajk w jednej z fabryk w Chicago. Robotnicy domagali się poprawy warunków pracy i wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Strajk zakończył się lokautem, zwolniono wszystkich robotników, a na ich miejsce zatrudniono nowych. W geście solidarności  organizowano wiece i demonstracje, w których brało udział ponad kilkadziesiąt tysięcy osób. Podczas jednego z tych protestów, na początku maja, policja zaczęła strzelać do robotników, zginęło kilka osób. By upamiętnić te wydarzenia II Międzynarodówka uznała 1 Maja Świętem Pracy.

W 2013 roku rząd podwyższył wiek emerytalny do 67 r.ż. i wprowadził 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Musimy pracować dłużej za te same płace. Dziś, podobnie jak pod koniec XIX w.  znowu musimy walczyć o 8-godzinny dzień pracy, a także o wiele innych kwestii wcześniej wywalczonych przez ruch robotniczy, a obecnie stopniowo odbieranych przez kolejne rządy: jak powszechna opieka zdrowotna, zabezpieczenia emerytalne, rentowe i od utraty pracy, publiczne żłobki i przedszkola, ogólnodostępne i darmowe szkolnictwo i kulturę. Śmieciowe warunki pracy i pensje oraz ograniczanie dostępu do usług publicznych dotyczą nasz wszystkich. Dlatego 1 maja we Wrocławiu po raz kolejny wychodzimy na ulice, by przypomnieć, że czas już na strajk generalny!

Dołącz do nas! Przyjedź na ogólnopolską demonstrację 1-ego maja Wrocławiu.

START DEMO: 1.05 (czwartek), g. 13.00, Wrocław, Plac 1-ego Maja (obecnie JPII) przy fontannie.

Po demonstracji zapraszamy na piknik: ciepły posiłek, gry drużynowe i odpoczynek przy muzyce

Więcej na profilu Koalicji na facebooku

Koalicja 1 Maja we Wrocławiu

Powrót na górę