Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

1 maja w Warszawie

Warszawska komisja środowiskowa OZZ IP wzięła udział w tegorocznej demonstracji pierwszomajowej organizowanej w Warszawie przez ideową lewicę.

Grupa działaczy i działaczek przyniosła transparent „Walcz, protestuj, stawiaj opór. Strajk generalny teraz.” Rozdano także kilkaset egzemplarzy Biuletynu Inicjatywy Pracowniczej.

W tegorocznej demonstracji wzięło udział ponad 400 osób, głównie z nowopowstałego Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Pojawili się też przedstawiciele społeczności kurdyjskiej oraz tureckiej mieszkającej w Polsce. Ci ostatni przynieśli transparent „Taksim jest wszędzie” nawiązujący do walki ruchów społecznych i pracowniczych przeciwko reżimowi premiera Turcji Erdogana.


Odbywający się na początku demonstracji wiec uświetnił występ Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego. Odśpiewano między innymi „Warszawiankę 1905 roku”, „Czerwony sztandar” oraz „Międzynarodówkę”.

Demonstranci przeszli głównymi ulicami miasta skandując „Strajk generalny!” oraz „Walcz, protestuj, stawiaj opór!”. Demonstrującym w czasie marszu towarzyszyły też pieśni rewolucyjne. Przemarsz zakończył się przed kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Wśród mówców wystąpił Piotr Nowak z OZZ IP, który mówił o tym, że zdobycze socjalne osiągnięte zostały poprzez walkę ruchu pracowniczego, a także odwołując się do forsowanej przez ekonomicznych liberałów teorii skapywania, która głosi, że jeśli państwo pozostawi bogatym większą ilość pieniędzy bez opodatkowania, to dzięki temu przyczyni się do rozwoju inwestycji, zatrudnienia i popytu, a przez to wszystkim będzie żyło się lepiej, stwierdził, że sprawdza się ona tylko wtedy „kiedy pracownicy zacisną dłonie na gardłach kapitalistów".

Ruch pracowniczy reprezentował także Piotr Kret z OPZZ Porozumienie Pracownicze, który spędził cały kwiecień wraz z protestującymi pod Sejmem opiekunami dorosłych osób niepełnosprawnych. Między innymi na bazie tego doświadczenia mówił o skrajnej wściekłości ludzi pracy na działania władz. Poinformował zebranych, że 19 maja odbędzie się w Warszawie demonstracja górników.

Film

1 maja w Warszawie
Powrót na górę